Rani uzgoj mrkve podrazumijeva postizanje što ranijeg vađenja krajnjeg proizvoda, koji na tržištu postiže više cijene. U našim proizvodnim uvjetima, rana se mrkva u pravilu počinje vaditi sredinom lipnja (iznimka je proizvodnja u zatvorenom prostoru, naravno).

Kako postići ranu proizvodnju?

Za uspješan rani uzgoj potrebni su:

  1. Povoljni klimatski uvjeti/odabir optimalnog vremena sjetve – Kad najranije sijati mrkvu? To je dvosjekli mač. Često smo bili svjedoci da mrkva sijana primjerice 1.3. ranije dolazi u fazu za vađenje u odnosu na susjednu, sijanu 15.1. Odgovor je u toplini, ili temperaturi, kako hoćete. Biljka se u hladnim uvjetima pati, gubi snagu uzalud. Stoga je preporuka pratiti dugoročnu vremensku prognozu i pozicionirati vrijeme sjetve u najtoplije moguće vrijeme. Prva 3 tjedna od sjetve su često odlučujuća. Dodatno, mrkva koja manje i kraće pati u za nju neprirodnim uvjetima postiže bolju boju. 
  2. Korištenje lutrasila (agrila) – Pokrivanje tijekom prve trećine uzgoja osigurava dodatnu toplinu, štiti od vjetra i ubrzava razvoj. Ovo je osobito važno u područjima poput Dalmacije gdje se rana mrkva najviše i uzgaja, gdje vjetar može oštetiti, ponekad doslovno pomesti tek iznikle biljčice.
  3. Uzgoj na humcima – Zemlja se na humcima brže zagrijava, što dodatno ubrzava razvoj mrkve u usporedbi s uzgojem na gredicama.
  4. Prilagodba sjetvenog sklopa – Malo rjeđi sklop omogućuje biljci bolji razvoj i kvalitetniji krajnji proizvod.
  5. Prikladan odabir hibrida – Odabir odgovarajućeg hibrida od presudne je važnosti za uspjeh rane proizvodnje.

Napoli pod agrilom

Odabir najboljeg hibrida za rani uzgoj

Pa ipak, cilj je dobiti mrkvu spremnu za tržište što je moguće prije jer to diktira i cijena. U toj priči bitnu ulogu igra sortiment. 

  1. Napoli F1 - Već gotovo 30 godina Napoli F1 dominira kao najraniji hibrid. Uzdizan u nebesa, ali često i osporavan pa i omalovažavan. Ovdje treba odmah reći da Napoli nije čarobni štapić, Napoli je jednostavno još uvijek najraniji mogući hibrid koji zadovoljava zahtjeve tržišta rane mrkve: ranoću, boju, prihvatljiv izgled. A za proizvođača i solidan neto prinos. Iako nema idealno zaobljen završetak i glatkoću korijena, te duljim stajanjem u zemlji s vremenom dobije zelenu „kragnu“ i dalje je najbolja rana mrkva.
  2. Natuna F1 – Za proizvođače koji preferiraju malo kasniju, ali vizualno savršenu mrkvu. Natuna F1 osigurava visoku kvalitetu uz visok prinos, ali sigurno neće postići višu cijenu kao najranije sorte.

Zaključak

Ako planirate ranu proizvodnju mrkve, upitajte se što točno želite: 

  • Ako želite baš ranu mrkvu s ponekom manom koja prolazi uz dobru cijenu? Odaberite Napoli F1.
  • Želite li malo kasniju, idealnu mrkvu koja sigurno prolazi, ali uz upitnu cijenu? Odaberite Natuna F1.

Dodana vrijednost: B-Mox formula

Oba hibrida osim u preciziranoj formi sjemena, dolaze i u kombinaciji naklijanog sjemena obloženog B-Mox formulom, koja dodatno pospješuje rast i razvoj biljke, osiguravajući bolju otpornost i kvalitetu krajnjeg proizvoda.

B-Mox formula:

  • pruža bržu i ujednačeniju klijavost
  • osnažuje biljku u najranijoj fazi
  • potiče bolji razvoj korijena
  • smanjuje rizike za proizvođače u osjetljivoj ranoj fazi rasta
  • čini biljke otpornijim tijekom cijelog razdoblja rasta
  • dopušteno za uporabu u ekološkoj poljoprivredi